U18 State Teams and Development Squads announced

Share this article

Congratulations to the players selected in the Victorian Under 18 Teams for 2020!

The 2020 Under-18 Women’s and Men’s Australian Championships will take place in Launceston, Tasmania, from 16-24 April.

Under 18 State Boys 
Cooper  Burns Altona
William  Carruthers  SUHC
Mitchell  Chaffey  StK/Powerhouse 
Lachlan  D’Arcy  Footscray 
Josh D’Arcy  Footscray 
Eden  Davis  Camberwell
Byron  Fernandes Doncaster
Nicolas  Fitzgerald  SUHC
Lachlan  Gerling  Waverley
Liam  Henderson  Camberwell
Angus Hendry Camberwell 
Sam  Lowndes Camberwell
Oliver Marshall TEM
Remy  Newstead Waverley 
Julian  Nosiara KBH Brumbies
Harris  Pilbeam  Essendon 
Nye  Roberts  Altona
Will  Rutley  Yarra Valley 

 

Under 18 Development Boys 
Ben  Allen Camberwell 
Declan  Anderson  Central Vic 
Jacob Batch  MCC
Kaelan  Boundy  Doncaster
Flynn  Burak  Greensborough
Jeffery  Kitson  Greensborough
Alex  Lange Doncaster
Harrison  Leigh Geelong 
Isaac Noble  KBH Brumbies
Sam  O’Brien  Footscray 
Corey  O’Neil  Altona
Lachlan  Paice Camberwell 
Thomas Pasquali Doncaster
Sam Rusjan Essendon 
Nick Spincer TEM
Scott  Sturrock Doncaster
Kean  Weerasekera Footscray 
Oliver  Worcester  Camberwell 
Train On
Miller Smith  Camberwell 
Emergency 
Braydon  Caldow  Geelong 

 

Under 18 State Girls 
Emily  Butler  TEM
Emily  Hamilton-Smith  SUHC
Alannah Hibbard  Footscray
Charlotte  Hodgson  Camberwell 
Sally  Howie  Geelong 
Aimee  Jungfer Essendon 
Dacia  Koelmeyer Waverley 
Bridget  Laurance Hawthorn
Josie  Lawton  SUHC
Tess Palubski Essendon 
Jade Robertson  Essendon
Steph  Scott  KBH Brumbies 
Juliette Sheriff  Essendon 
Jesse  Stewart  KBH Brumbies 
Enya Talbot Hawthorn 
Ally  Wansbrough  Camberwell 
Zali Ward Essendon 
Brigid  Watson  Camberwell 

 

Under 18 Development Girls 
Lauren  Boulter  KBH Brumbies 
Isabella  Bozzone Hawthorn 
Bridgette  de la Mere Footscray 
Anna Ghuliani SUHC
Laura Ham KBH Brumbies 
Mackenzie  Hughes  TEM
Gemma  Kahanoff MCC
Hayley  Lambert  SUHC 
Sierra  Lee Mentone 
Shauna  Mitchell  SUHC
Eliza  O’Neill Waverley 
Hope  Pengilly  TEM 
Charlotte  Ritman  TEM 
Evie  Stansby  Waverley 
Jayde  Temby  Camberwell 
Rylie  Wilcox Yarra Valley 
Olivia Wood TEM
Jamie  Zimmerman  SUHC 
Emergency 
Kee-A Henry  Footscray 

Hookin2Hockey